Rak tarczycy
Najnowszy pomysł naukowców z Mayo Clinic może dziwić. Badacze chcą bowiem leczyć nowotwory stosując gen pochodzący z komórek raka tarczycy. Zmutowany gen, który jak do tej pory sądzono przyspiesza wzrost komórek nowotworowych, tak naprawdę hamuje ich rozwój.
W komórkach jednego z podtypów raka tarczycy – raku pęcherzykowatym, odkryto białko, utworzone z połączenia dwóch innych występujących w prawidłowych komórkach. Proteina, o której mowa, oznaczana PAX8/PPARγ powstaje dzięki mutacjom jakie zachodzą w materiale genetycznym komórek rakowych. Jednak wbrew wcześniejszym ustaleniom nie tylko nie przyspiesza ona wzrostu guza, a działa wręcz przeciwnowotworowo.
Pierwsze próby na zwierzętach z zastosowaniem genu PAX8/PPARγ wypadły bardzo pomyślnie. Guzy u myszy poddanych działaniu genu rosły nawet 4 razy wolniej niż u zwierząt pozbawionych białka PAX8/PPARγ w walce z rakiem. Białko PAX8/PPARγ może również posłużyć jako ważny marker nowotworowy.
Rak tarczycy jest jednym z częstszych nowotworów. Niestety do tej pory jedna z jego postaci – rak pęcherzykowy - jest wręcz nie do odróżnienia od łagodnego gruczolaka pęcherzykowego bez wykonania operacji i wycięcia guza. Obecność białka PAX8/PPARγ może pomóc zidentyfikować raka pęcherzykowego wcześniej i tym samym uratować tysiące osób od niepotrzebnej operacji.