Rak szyjki macicy

W Polsce rocznie rejestruje się około 4 tysiące zachorowań na raka szyjki macicy, a umiera z tego powodu powyżej 2 tysięcy Polek.

Polska należy do krajów o najniższym odsetku 5-letnich przeżyć względnych chorych na raka szyjki macicy. Wysoka umieralność utrzymuje się pomimo zmniejszającej się , ale wciąż wysokiej zachorowalności ( 29/100 tys. w 1963 r. i 15/100 tys. w 1996 r. ). Niepokojący jest obecny wzrost zachorowań u kobiet coraz młodszych oraz niekorzystna struktura zachorowań w wysokich stopniach zaawansowania choroby (stopnie II – III B stanowią około 60 % wszystkich zachorowań) i niski odsetek raka przedinwazyjnego, nie powodującego przerzutów (20 %). Ta niekorzystna struktura w stopniach zaawansowania choroby wpływa zdecydowanie na złe wyniki leczenia.

Rak szyjki macicy należy do nowotworów, które można wykryć we wczesnym stadium przy pomocy badań kontrolnych, do których zalicza się cytologię szyjki macicy i kolposkopie. Te dwa badania powinny być rutynowymi badaniami wykrywającymi, wykonywanymi regularnie u kobiet.