Rak jelita grubego
Badacze donoszą, że wysoki poziom „dobrego” cholesterolu HDL wydaje się zmniejszać ryzyko raka jelita grubego. Naukowcy opierali się na uczestnikach Europejskiego Prospektywnego Badania odnośnie Raka i Odżywiania (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition - EPIC). Jest to badanie, które śledzi w długoterminowy wpływ diety na rozwój nowotworów u więcej niż pół miliona osób.
1200 osób, u których rozwijał się rak jelita grubego i odbytnicy, zestawiono z 1200 osobami w tym samym wieku, tej samej płci oraz narodowości. W momencie przystąpienia do badań pobrano im próbki krwi oraz przeprowadzono kwestionariusz żywieniowy. Wyniki porównano miedzy grupami, aby zbadać czy są między nimi różnice.
Analiza wykazała, że osoby mające wysoki poziom cholesterolu HDL we krwi oraz innych lipoproteiny we krwi jak apoA (komponent cholesterolu HDL), miały najniższe ryzyko rozwoju raka. Każdy wzrost poziomu HDL we krwi o 16,6 mg/dl oraz 32 mg/dl apoA, zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego o kolejno 22 % i 18% po uwzględnieniu stylu życia, masy ciała i diety. Niestety jednak poziom HDL i apoA nie miał wpływu na raka odbytnicy.
Naukowcy wyjaśniają, że niski poziom HDL był związany z wyższym poziomem białka biorącego udział w procesach zapalnych, natomiast wyższy poziom białek, które tłumią zapalenie był związany z wysokim poziomem HDL. Białka pozapalne pobudzają wzrost i namnażanie się komórek oraz ograniczają naturalną śmierć komórki. Jak więc można domniemywać z tego powodu wyższy poziom HDL może w pewien sposób zmieniać proces zapalny.