Zebranie szkoleniowo-naukowe na temat: "Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa"
W dniu 20.02.2013 r. w NZOZ Centrum Diagnostyki - Zakład Patomorfologii w Krośnie odbyło się zebranie naukowo-szkoleniowe na temat: "Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa".
.
.
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest zabiegiem diagnostycznym z użyciem cienkiej igły iniekcyjnej i strzykawki.
.
- Badanie polega na nakłuciu zobrazowanej ultrasonograficznie zmiany, pobraniu (aspiracji) z niej komórek do światła igły, wykonaniu rozmazu cytodiagnostycznego oraz jego ocenie mikroskopowej.
.
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykorzystywana jest do diagnostyki nowotworowej głównie narządów „powierzchownych” takich jak: pierś, tarczyca, ślinianki, węzły chłonne, tkanki miękkie oraz narządów „głębokich” np. wątroba, trzustka, śledziona; oprócz chorób onkologicznych biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozawala na wykrycie wielu innych schorzeń.
.
- BAC odznacza się dużą skutecznością, ponieważ w ponad 90% przypadków pozwala definitywnie rozstrzygnąć, czy podejrzana ultrasonograficznie zmiana jest rakiem.
.
- Wskazaniem do wykonania BAC są wszystkie podejrzane zmiany ogniskowe uwidocznione w badaniu usg lub zmiany palpacyjnie badalne.
.
Zmiana do BAC uwidoczniona w badaniu usg
.
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest badaniem bezpiecznym, powoduje tylko miejscową traumatyzację związaną z wkłuciem igły; skóra w miejscu wykonywania biopsji jest odkażona oraz znieczulona miejscowo.
.
- BAC jest zabiegiem prostym oraz dobrze akceptowanym i tolerowanym przez pacjentów.
.
- Oceny preparatów cytodiagnostycznych wymaga dużej skrupulatności, wnikliwości i spostrzegawczości od oceniającego, więc specjalista histopatolog lub cytomorfolog powinien posiadać duże doświadczenie zawodowe.
Obraz cytologiczny raka trzustki - materiał do badania uzyskano drogą BAC
Prelegent: Małgorzata Sokołowicz