Zebranie szkoleniowo-naukowe na temat: „Immunohistochemia w praktyce Zakładu Patomorfologii”
W dniu 17.12.2014 r. w NZOZ Centrum Diagnostyki – Zakład Patomorfologii w Krośnie odbyło się zebranie szkoleniowo-naukowe na temat: „Immunohistochemia w praktyce Zakładu Patomorfologii”.
.
Badania immunohistochemiczne – polegają na wykrywaniu w tkankach i komórkach substancji o charakterze antygenowym przy pomocy znakowanych przeciwciał. Znakowane przeciwciało łaczy się z poszukiwanym antygenom występującym w badanych tkankach lub komórkach. W wyniku tej reakcji tworzą się barwne, nierozpuszczalne substancje widoczne w mikroskopie świetlnym.
Immunohistochemia znajduje zastosowanie w diagnostyce różnicowej chorób, szczególnie nowotworów złośliwych, pozwala sprecyzować diagnozę, udowodnić ją i wykazać immunofenotyp nowotworu (Fot. 1 i 2).
W przypadku niektórych nowotworów złośliwych immunohistochemia dostarcza informacji o wrażliwości tkanki nowotworowej na określone leki, co ma zastosowanie w medycynie personalizowanej (Fot. 3 i 4).
.
Fot. 1. Pozytywna ekspresja CD117 w GIST – ustalenie i potwierdzenie diagnozy
.
Fot. 2. Pozytywna ekspresja białaka S-100 w czerniaku złośliwym – ustalenie i potwierdzenie diagnozy
.
Fot. 3. Pozytywna ekspresja błonowa receptora HER2 w raku piersi – chora może być leczona herceptyną (znaczenie predykcyjne immunohistochemii)
.
Fot. 4. Pozytywna ekspresja błonowa EGFR w raku gruczołowym jelita grubego – pacjent, przy braku mutacji KRAS, może być leczony panitumumabem (Vectibix) oraz cetuksymabem (Erbitux) (znaczenie predykcyjne immunohistochemii)
.
Prelegentka: Małgorzata Mika
.