U źródeł sukcesu terapeutycznego w trójnegatywnym raku piersi
W dniu 14.02.2020 r. w Krakowie odbyła się wieldyscyplinarna Konferencja Naukowa „U źródeł sukcesu terapeutycznego w trójnegatywnym raku piersi” z udziałem patologów, biologów molekularnych, chirurgów onkologicznych i epidemiologów.
W Konferencji uczestniczyło trzech pracowników z Zakładu Patomorfologii w Krośnie.
.
.
Rak piersi z naciekaniem i owrzodzeniem skóry
.
Zasady leczenia trójnegatywnego raka piersi:
- Chemioterapia przedoperacyjna jest wskazana w sytuacji każdego raka trójnegatywnego piersi o średnicy guza powyżej 1 cm, z zajęciem węzłów oraz dla wszystkich raków miejscowo zaawansowanych.
- W chemioterapii wykorzystuje się sekwencyjnie antracyklinę z lekiem alkilującym (cyklofosfamid), taksan z lekiem alkilującym (karboplatyna), a u chorych bez całkowitej odpowiedzi stosuje się pooperacyjnie antymetabolit (kapecytabina przez pół roku).
- Chory bez kompletnej odpowiedzi na chemioterapię przedoperacyjną (pCR) rokują wyraźnie gorzej mimo intensywnego leczenia.
- U chorych z dodatnim PD-L1 w naciekających guz komórkach układu odpornościowego w terapii pierwszego rzutu choroby zaawansowanej można stosować blokadę PD-L1 (atezolizumab) w skojarzeniu nab-paklitakselem.
- Miejsce immunoterapii w leczeniu niezaawansowanego raka piersi pozostaje przedmiotem debaty (zwiększa odsetek pCR, wpływ na przeżycie jeszcze niezanany).
- Chore BRCA1/2-dodatnie mogą być leczone mniej intensywną chemioterapią przedoperacyjną.
- Olaparyb i talazoparyb mogą być stosowane w terapii zaawansowanego raka piersi pacjentek z germinalną mutacją BRCA1/2.
.
.
.