Szkolenie: „Bezoary – obraz morfologiczny i problem kliniczny”

W dniu 10.10.2014 r. odbyło się szkolenie pt.: Bezoary – obraz morfologiczny i problem kliniczny zorganizowane przez Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Patologów. Szkolenie odbyło się w Zakładzie Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.

W szkoleniu wzięło udział czterech pracowników z NZOZ Centrum Diagnostyki – Zakład Patomorfologii w Krośnie.

.

Bezoar  – nagromadzenie niestrawionych substancji w żołądku zwierząt; bezoary stwierdza się również u ludzi.

U człowieka bezoary mogą występować w żołądku, jelitach, przełyku i odbytnicy. W zależności od składników je budujących wyróżnia się:

  • fitobezoary – zawierają włókna roślinne (owoców, zbóż, warzyw)
  • trichobezoary – zawierają włosy (stwierdzane zazwyczaj u kobiet oraz mężczyzn posiadających brodę)
  • farmakobezoary – zawierają leki (preparaty zobojętniające zawierające glin, preparaty wapnia, węglan magnezu, nifedypina, sukralfat).

.

W skład bezoarów mogą też wchodzić inne substancje, np. cement, tworzywa sztuczne, papier, sznur, wata, styropian. Tworzeniu bezoarów sprzyjają zaburzenia gryzienia i żucia pokarmów (uszkodzenie uzębienia, niedopasowane protezy zębowe), wolna motoryka przewodu pokarmowego w zakresie żołądka, obniżona kwaśność soku żołądkowego, stany po operacjach żołądka, niedoczynność tarczycy, dystrofia miotoniczna, mieszana choroba tkanki łącznej.

Chorzy mogą nie mieć żadnych dolegliwości, ale mogą też skarżyć się na nudności, wymioty, upośledzenie apetytu, wzdęcie, nieprzyjemny zapach z ust, uczucie szybkiego nasycenia pokarmem, ból w nadbrzuszu. Rzadko bezoary powodują niedrożność przewodu pokarmowego w zakresie żołądka, ponadto wrzody żołądka, perforację, krwotok z przewodu pokarmowego. W leczeniu stosuje się trawienie enzymami, leki prokinetyczne, zabiegi endoskopowe i operacyjne.