Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2014 w Krośnie
Dzień 15 października w Polsce i na świecie obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Został on ustanowiony z inicjatywy rodziców doświadczonych utratą dziecka przed urodzeniem i przeżywających ból rozstania.
15 października br. o godz. 13:00 w Krośnie, w Kościele p.w. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Po Mszy Św. trumna ze zmarłymi dziećmi została złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym.
Grób to czytelny znak poszanowania godności osoby ludzkiej, bez względu na to, jak długo człowiek żył i jakie rozmiary osiągnęło jego ciało.
Grób dzieci zmarłych przed urodzeniem, który znajduje się na cmentarzu Komunalnym w Krośnie to nie tylko miejsce pamięci dla osób bezpośrednio dotkniętych utratą dziecka, to także znak czci należnej dzieciom, po których nie ma śladu. Wiele osób zatrzymuje się przy tym grobie na modlitwę i zapala znicz, aby uczcić pamięć dzieci, którym z różnych przyczyn nie dane było cieszyć się życiem. Rodzice, którzy przeżyli dramat dziecka utraconego tam znajdują ukojenie i pocieszenie. Grób ten dla wszystkich, którzy doświadczyli tej bolesnej straty jest miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżyć żałobę po śmierci swoich dzieci.
Tegoroczny pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem był piątym z kolei pogrzebem, a w grobie spoczywa 217 ciał dzieci.
Pogrzeby dzieci zmarłych przed urodzeniem organizowane są staraniem NZOZ Centrum Diagnostyki – Zakład Patomorfologii w Krośnie oraz Księdza Kapelana Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.
.
Pogrzeb dzieci zmarłych przed urodzeniem w obiektywie:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.