Konferencja szkoleniowo-naukowa: "Rola badań laboratoryjnych w diagnostyce męskiej (nie)płodności"
W dniach 19-20.04.2012 r. odbyła się konferencja szkoleniowo-naukowa pt.: "Rola badań laboratoryjnych w diagnostyce męskiej (nie)płodności" zorganizowana przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej - Sekcja Andrologiczna oraz Zarząd Oddziału PTDL w Rzeszowie. Szkolenie odbyło się w w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie ul. Podwisłocze 48.
W konferencji wziął udział jeden pracownik z NZOZ Centrum Diagnostyki – Zakład Patomorfologii w Krośnie.
.
.
Co to jest andrologia?
Andrologia to cześć medycyny zajmująca się zdrowiem mężczyzn, a w szczególności problemami związanymi z układem moczowym i rozrodczym (niepłodność, zaburzenia funkcji seksualnych, zapalenia, nowotwory), wad patologicznych w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym, operacyjnym, a także psychologicznym. Andrologią zajmują się ginekolodzy, urolodzy, interniści i endokrynolodzy.
Andrologia - przyczyny niepłodności:
Tzw. „czynnik męski” jest przyczyną niepłodności małżeńskiej nawet w jej połowie przypadków. Jedną z ról androloga jest ocena płodności mężczyzny oraz leczenie niepłodności.
Andrologia - jak wygląda badanie?
Badanie andrologiczne rozpoczyna się odpowiednio zebranym wywiadem – rozmową przeprowadzoną między lekarzem a pacjentem. Następnie androlog po obserwacji przystępuje do badania jąder. Czasami konieczne jest zbadanie pacjenta przez odbyt w celu wykluczenia niektórych patologii np. związanych z gruczołem krokowym. Pacjent może być również poproszony przez androloga o przeprowadzenie badania nasienia, dlatego przed wizytą w takich wypadkach należy zachować 3-dniową abstynencję seksualną.